Nepal

Masz ochotę zanurzyć się w chmurach? Nigdzie indziej nie uda Ci się to tak, jak w tym podniebnym Królestwie. Nepal to miejsce, w którym dzięki jego różnorodności spełniają się turystyczne marzenia, te cielesne jak i duchowe. Olśniewa egzotyzmem kultury, feerią emocji i radości podczas religijnych świąt. Zapewnia intensywność i głębię przeżyć. Po powrocie do domu będzie się marzyło o kolejnej eskapadzie.
Żaden inny zakątek na Ziemi nie może się poszczycić takimi trasami trekkingowymi, jak te nepalskie. Tylko tutaj zdobędziesz najwyższy szczyt Globu – Mount Everest, wznoszący się na 8848 metrów nad poziomem morza, co pozwoli Ci zmierzyć się ze swoimi słabościami i da satysfakcję, nieporównywalną z niczym innym. Jeśli zaś nie masz od razu zamiaru â��podbijania świataâ�� znajdziesz tu odpowiedni szlak dla siebie, który zauroczy Cię pięknem egzotycznego krajobrazu. Dla amatorów różnego rodzaju sportów górskich Nepal ma bardzo dobre warunki, szczególnie jeśli chodzi o spływy górskimi rzekami, wspinaczkę skałkową, jazdę na górskich rowerach czy sporty zimowe. Jest to też Mekka zwolenników dużej ilości adrenaliny we krwi i sportów ekstremalnych.
Jest to też cudowne miejsce dla pasjonatów odkrywania nieznanych kultur. Nepal szczyci się mnóstwem czarujących zabytków, szczególnie architektonicznych. Hipnotyzuje spokojem i jednocześnie żywotnością pozaczasowych hinduistycznych i buddyjskich świątyń. Główne zabytki znajdują się w stolicy kraju Kathmandu i jej okolicy. Można tam również spędzać czas zwiedzając muzea i galerie sztuki. Często organizowane są barwne festiwale poświęcone lokalnej kulturze i tradycji, które warto obejrzeć.
Będąc w Nepalu nie można nie pojechać do któregoś z licznych parków krajobrazowych, aby nasycić wzrok widokiem dzikiej i rzadko spotykanej fauny i flory. Jest to wyjątkowo zaskakujące właśnie tam, gdzie na niezbyt rozległym terenie można się znaleźć w różnych strefach klimatycznych. Przykładowo południe kraju porastają wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe, natomiast górska część kraju pokryta jest w 15% lodowcami. Wielość pięter roślinnych nadaje krajobrazowi zadziwiającego charakteru.
W końcu, nigdzie indziej nie zaznamy takiej gościnności ze strony tubylców jak w Nepalu. Ludność, chociaż głęboko wierząca i tradycjonalistyczna, to jednak bardzo przyjacielska i otwarta na nowych przybyszy, jeżeli oczywiście respektuje się pewne podstawowe normy zachowania i okazuje odpowiedni szacunek dla jej dorobku kulturalnego oraz kwestii religijnych.
Jest to miejsce, do którego będziesz chciał wielokrotnie wracać.
Dla osób preferujących bierny wypoczynek proponowane są przykładowo loty szybowcowe w Himalajach, bądź loty balonem. W ten sposób można również podziwiać górskie krajobrazy, nie wysilając się przy tym zbytnio. Ma to jednak duży minus – koszty takich przyjemności są dość znaczące (lot balonem – ok. 195USD od osoby).
Uroki fauny i flory można również podziwiać na specjalnie organizowanych wyprawach safari w parkach i rezerwatach przyrody. Spotkanie â��oko w okoâ�� z dzikimi zwierzętami zawsze dostarcza pewnej ilości adrenaliny. Te wypady polecane są często dla rodzin wybierających się do Nepalu z dziećmi.
Krajobrazy Nepalu można podziwiać także z grzbietów wierzchowych słoni indyjskich. Jest to rozrywka stosunkowo bezpieczna i gwarantująca niezapomniane przeżycia, zwłaszcza dzieciom.

Amatorom zwiedzania polecamy gorąco dolinę Katmandu. Do licznych jej zabytków należy między innymi Swoyamhunath – najwspanialsza stupa świata, jedno z najświętszych miejsc dla nepalskich buddystów. U podnóża pagórka, na którym położona jest świątynia znajduje się Muzeum Narodowe oraz Muzeum Historii Naturalnej, gromadzące eksponaty obrazujące historię regionu – od czasów najdawniejszych po współczesne. Cały kompleks powinien być obowiązkowa pozycja dla wszystkich chcących się zapoznać z kulturą Nepalu.
Inną atrakcją doliny jest Katmandu Durban Square. To kompleks budynków pałacowych wybudowanych między XII a XVII wiekiem. Stanowił on niegdyś siedzibę miejscowych królów. Całość robi wrażenie i daje pewne wyobrażenie o dawnej świetności państwa.
Wielką ciekawostką etnograficzna jest Światynia Kumari. Stanowi ona siedzibę żywej bogini – dziewicy Kumari. Jest to dziewczynka wybrana z kasty Newami, na której skórze nie ma żadnych znamion ani blizn. Po okresie dojrzewania zostaje zastąpiona przez inną Kumari, jednak do tego czasu oddaje się jej boską cześć.
Nieopodal leży miasto Patan. Jego stara część została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na kompleks dawnych pałaców królewskich i mnogość zabytkowych stup. W mieście mieści się również muzeum pomników religijnych i matryc figurek brązowych. Patan daje też możliwość poznania nieco kultury sąsiedniego Tybetu. Znajduje się tam bowiem obóz uchodźców z Tybetu, będący dla wielu mieszkańców tego kraju domem od 1960 roku. Większość z nich zarabia na życie wyrabiając tradycyjne tybetańskie rękodzieło, lub uprawiając sztukę. Można dzięki temu nabyć piekne i niezwykle oryginalne pamiątki z Tybetu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: