Patan

Drugie co do wielkości miasto Doliny Katmandu, oddzielone od stolicy jedynie korytem rzeki Bagmati, nosi też nazwę Lalitpur (Miasto Piękna). Długa historia Patanu wiąże się z buddyzmem; w czterech jego stronach wznoszą się stupy, których budowę przypisuje się Aśoce, władcy wielkiego imperium buddyjskiego w III w. p.n.e.

Inskrypcje zawierają też wzmianki o pałacach miejskich pochodzących z V w. p.n.e. Czasy najpełniejszego rozkwitu architektury Patanu przypadają na okres panowania Mallów (XVI–XVIII w.).

Durbar Square (plac Darbar), w centrum Patanu, stanowi prawdziwą ucztę architektoniczną: jest tu mnóstwo świątyń budowanych w przeróżnych stylach. Takie zagęszczenie budowli sakralnych nie występuje nawet w Katmandu ani w Bhaktapurze. Po całym mieście rozsiane są także liczne bahale (buddyjskie klasztory).

W Patanie nietrudno znaleźć hotel, ale ze względu na bliskość dysponującego bogatszą bazą noclegową i gastronomiczną Katmandu chyba nie warto się trudzić.

Centrum Patanu stanowi Durbar Square. Każda z odchodzących stąd czterech głównych dróg prowadzi do jednej ze stup Aśoki, a układ miasta przypomina koncentryczne kręgi. Przedmieście Jawlakhel na południu, zamieszkuje mniejszość tybetańska; jest tam ośrodek tkania dywanów.

Z autobusu jadącego ze stolicy można wysiąść przy Patan Dhoka, miejskiej bramie. Idzie się tam 15 minut z Durbar Square. Przy Laganie (Południowa Stupa) znajduje się drugi, większy przystanek autobusowy. Taksówkarze zwykle zawożą turystów pod Patan Dhoka.

Przy wejściu na Durbar trzeba zapłacić 200 Rs; opłaty za wstęp pobierane są trochę na zasadzie przypadku, tak więc jeśli ktoś nie będzie miał okazji przejść obok okienka kasowego, przy południowym skraju placu, zapewne nie natknie się już na nikogo, kto będzie chciał sprawdzić bilet.

W Patanie znajduje się Nepal National Library (Nepalska Biblioteka Narodowa) oraz Patan Hospital, najlepszy szpital w Dolinie Katmandu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: