Złota Świątynia

Suwarna Mahawihara (Złota Świątynia, zwana także Kwa Bahal) znajduje się na północ od Durbar Square. Ten niezwykły buddyjski klasztor istniał już w XII w., chociaż najstarsze udokumentowane wzmianki o nim pochodzą z 1409 r.

Z ulicy drogę do bram klasztoru, strzeżonych przez malowane lwy, wskazuje kierunkowskaz. Na pierwszy rzut oka nic nie zapowiada niespodzianki, jaka kryje się na dziedzińcu dużej prostokątnej budowli o złoconej fasadzie, przykrytej trzema dachami. W środku świątyni znajdują się wizerunki Buddy i Awalokiteśwary. Na pierwsze piętro, gdzie mnisi pokazują zwiedzającym portrety i freski zdobiące ściany, wiodą obszerne schody.

Wewnętrzny dziedziniec zaopatrzony jest z trzech stron w zewnętrzne pasaże obramowane poręczami; przy ich skraju należy zdjąć obuwie i zostawić galanterię skórzaną. Pośrodku dziedzińca wznosi się niewielka, ale bogato zdobiona świątynia zwieńczona złotym dachem, z niezwykle misternie wykonanym gadźurem (szczytem w kształcie dzwonu). Warto zwrócić uwagę na powoli chodzących strażników świątyni – święte żółwie. Klasztor ufundował patański kupiec, który wzbogacił się na handlu z Tybetem. Przy wejściu do świątyni należy uiścić symboliczną opłatę.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: